Свято «Народні традиції в моїй родині»
Мета: познайомити учнів з традиціями, обрядами, святами у кожній родині, з народними повір’ями, легендами, пов’язаними з родинними звичаями; виховувати любов до свого народу, країни, родини, бажання зберігати традиції родини; розвивати навички культурної поведінки.
Вік учнів: 11-12 років.
Тривалість: 1 година.
Обладнання: український одяг, хліб, сіль, рушники, назви світлиць, дерево-родовід, цукерки, пиріжки, гроші, гілочки верби, гербарій лікарських рослин, чай, талісмани квітів.
Куточок класу виділений під світлицю. Звучать українські пісні. Гостей зустрічають хлібом – сіллю на вишитому рушнику дівчина і хлопець в українському одязі.
(українська музика «Україно»)
Ведучий 1: За доброю традицією, ми сьогодні зустрічаємо дорогих гостей на нашому родинному святі хлібом – сіллю.
(вручається хліб-сіль)
Ведучий 2: Щиро запрошуємо у нашу своєрідну світлицю.
Ведучий 1: Сьогодні ми раді вітати дорогих гостей у нашій світлиці. На нашому святі зібралися ті, кому не байдуже, як далі будуть зберігатися і примножуватися наші прадавні звичаї, традиції, обряди.
Ведучий 2: Про них нам і розкажуть дівчата і хлопці. У кожній сім’ї, в кожній хаті є свої звичаї, традиції і обряди.
Рушник на стіні. Давній наш звичай. Не було, здається, жодної на Україні оселі, котрої б не прикрашали рушниками.
Ведучий 1: Хата без рушників, казали в народі, що родина без дітей. По тому, скільки і які були рушники, створювалася думка про жінку, її дочок. Запрошуємо у Світлицю Рушникову.
Мати: У нашій родині рушник здавна передається з покоління в покоління. Рушник слугував не лише окрасою світлиці. На вишиваний рушник приймала повитуха немовля. На щастя на долю давала мати його, коли виряджала в дорогу сина, щоб оберігав від усякого лиха.
Дівчата! А чи знаєте ви, яке призначення має рушник на сучасному весіллі?
(відповіді дітей)
Мати: А чи вмієте ви вибирати узор на рушник?
Донька: Мамо, а скажіть, який краще візерунок на рушники брати, щоб такі були гарні …, ну … щоб такі, як ще ні в кого не було?
Мати: Рушники вміють говорити, по них людську долю читати можна. Я бережу ще рушники своєї матері, бабусі, бо вони були хорошими вишивальницями.
Донька: Ой, мамо, покажіть нам ті рушники!
(жінка дістає і показує усім)
Мати: Коли збиратиметесь, заміж придивляйтеся уважно до вишивки, що цвістиме на вашому весільному рушнику. Мудрі люди кажуть, що від тієї вишивки і доля залежатиме. Низ рушника – то світ пращурів: квіти і листя мусять дивитися вниз, аби усі померлі родичі благословили ваш шлюб. Середина рушника – то радість і надії нареченої. І вишиті у середині мають бути квіти лілеї, очерет. Вони – дівочий цвіт, колоски – аби було в її хаті достатку усякого. У верхній же частині рушника має бути дерево життя, а на ньому обов’язково дві пташки у вітах – аби щастя і злагода були у родині.
Донька: Мереживом виткане наше життя. Душею свій час відчуваєш. І буде настільки цікавим буття,Які в нього нитки вплітаєш. І все, що хвилює твої почуття, Передано кимсь вже чудово. Повірте, це дивне таке відчуття, Як з пензлем змагається слово.
Ведучий 1: Шануй батька і неньку – буде тобі скрізь гарненько. У кожній родині свої звичаї, а в сім’ї Давиденко вивчають свій родовід.
Дівчинка: Подивіться на малюнок дерева. Які в нього корені, як багато гілок! Внизу вони товсті, а ті, що зверху, - маленькі. Кожну родину можна порівняти з цим деревом: корені – то мої пращури, стовбури – прадіди, великі гілки – мої дідусі та бабусі, а потім – мої тато й мама, а на самому вершечку – наймолодше покоління – це ми. Від кожної гілки відходять ще гілочки – це мої родичі, брати та сестри, тітки, дядько. Знати імена своїх рідних – це знати свій родовід. Як звати твоїх прадідів і чим вони займалися?
(розповідь про свій родовід)
Ведучий 2: Наступна світлиця «Щедриків і Маланок». Щедрівка – це щедрі побажання рідним і близьким, щедре частування гостей, побажання статків у наступному році.
Хлопець 1: Щедрівки – відбивали настрої і бажання простого народу, будили його уяву про краще життя, зачаровували слухачів щедрістю слова. цим забезпечували собі довге життя.
Хлопець 2:
Щедрий вечір, добрий вечір,
Людям на здоров’я!
Спасибі тобі, пане господарю,
Що звелів нам колядувати.
Вимітай двори, застеляй столи,
Буде до тебе три гості разом, усі за разом.
Хлопець 3:
Перший гість – ясне сонце,
Другий гість – ясен місяць,
А третій гість та дрібний дощик.
Хлопець 4:
Як похвалиться ясне сонце:
«Як я зійду рано в неділю,
То зрадується увесь мир хрещений
Та ще й народжений.»
Як похвалиться дрібний дощик:
Як я упаду на мая, то зрадується
Жито, пшениця, усяка пашниця.
Дівчина 1:
А на свято Маланки маланкували дівчата.
Бажали усім щастя, здоров’я,
Добробуту, що в майбутньому.
Мало обов’язково здійснитися.
І за Маланкування давали цукерки, пиріжки, гроші.
Дівчина 2: Їхні співи були свого роду добрими закляттями. Ну, що дівчата покажемо хлопцям, як ми співаємо?
Дівчина 3:
Щедрик, щедрик, щедрівочка.
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
Дівчина 1:
Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару.
Там овечки покотились.
А ягнички народились.
Дівчина 2:
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей,
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Всі: Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка.
(Діти дають цукерки, гроші.)
(український танок «Подоляночка» )
Ведучий 1: Великдень у народі завжди вважався головним весняним святом. У Великий піст, коли земля очищалась від снігу дівчата починали закликати весну.
Дівчина:
А вже весна скресла,
Що ти нам принесла?
Принесла вам росу,
Дівоцьку красу.
Гей, дівчата, весна красна,
Зілля зелененьке.
Ведучий 2: Давайте завітаємо у світлицю Вербну. Неділя за тиждень перед Великоднем зветься Вербною, а тиждень – Вербним тижнем.
Хлопець: У Вербну неділю освячували в церкві лозини верби, якими потім шмагали домочадців та худобу, приговорюючи: «Верба хльост, бий до сліз, рости на здоров’я.»
(б’ють один одного)
Дівчина 1: Верба б’є, не я б’ю, за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко.
Хлопець 2:
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!
Хлопець 1: Вербі приписують особливу лікувальну та магічну силу. Гілочки Свяченої верби використовують при лікуванні хвороб, для захисту від бурі і пожежі.
Дівчина: Вербами обсаджують криниці, щоб вода була «пригожа та здорова».
Хлопець: Освячені котики кидають в кашу та їдять її в повній вірі, що через ті котики передається людям сила весняної енергії на цілий рік.
(Байка «Батьківське навчання»)
(Вальс квітів)
Ведучий 1: Давним-давно, коли Земля мала тільки сіре та зелене вбрання, веселка піднялася дуже близько до Сонця і почала танути. Її кольорові краплі пролилися вниз – так з’явилися на Землі квіти.
А у гості ми завітаємо до «Бабусі Медуниці»
Дівчина: У нашій родині збиранням квітів займаються дуже давно. Навесні і влітку ходимо у поле, ліс за лікувальними травами. Після ми їх сушимо: тоненьким шаром викладаємо на газети і кожного дня мішаємо, потім перекладаємо у картонні ящики. Хочу дати декілька порад моєї квіткової аптеки:
Ромашка – відвар квітів використовують при застудних захворюваннях, бронхіті, під час зубного болю, болях у шлунку, купають немовлят, миють волосся; у косметиці ромашку використовують для виробництва кремів, лосьйонів, шампунів.
Календула. Мазі, зроблені з календули, загоюють рани, а настої лікують шлунок і печінку.
Дівчина: А я хочу поділитися деякими рецептами заварювання чаю. Рецептів його безліч, але головним інгредієнтом є калина та яблука. Стародавній рецепт яблучного чаю: 1л води, 200 гр. скоринки кислих яблук. Злегка підрум'янити у духовці, скоринки покласти в холодну воду, дати закип'яти і настоятися 10-15 хвилин. Покласти 2-3 л. м’яти.
Щоб смак був витонченим не треба добавляти цукор, смачніше мед. І останній найпростіший секрет це любов, якщо ви вкладете у напій свої гарні почуття то він буде смачніше. Приємного чаювання.
Дівчина: Квіти також є талісманами за місяцем народження:
Січень – гвоздика Липень - козолист
Лютий – фіалка Серпень - гладіолус
Березень – нарцис Вересень - айстра
Квітень – горошок пахучий Жовтень - календула
Травень – лілія Листопад - хризантема
Червень – троянда Грудень – нарцис
Хай ці талісмани завжди приносять вам вдачу. (роздають талісмани)
Ведучий 1: Ось і закінчилась наша подорож. Бажаю вам зберігати ваші родинні традиція і обряди та передавати їх своїм дітям. Дякую всім.
Мої любі друзі! Вітаю зі святом,
Вам зичу здоров’я і щастя багато.
Несіть радість людям і своїй родині,
Хай добре живеться нам всім в Україні!
|